Dálkový monitoring a hlídání teplot

Rozšiřující se trh přichází s novými požadavky

Doba pokročila, technologie také. V dnešní době je možné nechat si na zakázku vyrobit prakticky cokoli, včetně vývoje aplikací pro dálkový monitoring teplot. Trh se neustále rozšiřuje, což s sebou konstantně přináší nový prostor pro růst nejrůznějších segmentů a širokého využití stále specifičtějších řešení. Jedním z nich je dálkový monitoring teplot.

Vývoj aplikací pro dálkový monitoring teplot

Současný trh je plný společností nabízejících nejen hotová řešení, která prošla zdlouhavým vývojem na základě častých požadavků ze stran společností, ale také řešení na míru. To vzniká po řadě pečlivých konzultací, rozboru potřeb klienta a zevrubného zkoumání trhu a jeho reálných potřeb. Kvalitní společnost je zároveň schopna poskytnout zákaznický servis, včetně toho pozáručního.

Hotové zařízení z krabičky

Když pomineme řešení na zakázku, hotové zařízení pro dálkový monitoring teplot dnes lze zakoupit jako produkt, který stačí vybalit z krabice, nainstalovat a můžete měřit. Ve chvíli, kdy je přístroj nastaven a spuštěn, začne odesílat data do zabezpečeného serveru (vašeho nebo spravovaného poskytovatelem), ke kterému máte on-line přístup odkudkoli. Hodnoty, které přístroj naměřil, se zobrazují většinou jako tabulka nebo přehledný graf.

Výhodou předem naprogramovaných funkcí je bezpečnost, na kterou bylo pamatováno během vývoje. Většina zařízení dnes disponuje možností nastavení teplotních limitů a zaslání upozornění ve chvíli, kdy jsou tyto limity překročeny. Aplikace počítá s dostatkem času pro zabránění případných škod, které by mohly vysoké teploty způsobit.

Využití monitoringu teplot

Teď už se podívejme na konkrétní odvětví, ve kterých najde dálkový monitoring teplot své uplatnění.

  • Zemědělství – monitorována je například úroda uskladněná v silech. Ve chvíli, kdy teplota stoupne, aniž by měla, je jasné, že je třeba rychle zasáhnout. Podobně je tomu také u ovoce ve skladech. Monitorovány jsou také skleníky.
  • Vinařství – kapitolou samou pro sebe jsou vinaři. Nároky na teplotní podmínky ve sklepech i sudech jsou vysoké a musí být dodrženy za všech okolností.
  • Líhně – aby se mláďata, například kuřata, správně vylíhla, je nutné udržovat stálou teplotu.
  • Archivy, depozitáře a galerie – i zde je nutné udržovat stejnou teplotu. Nejen kvůli zachování kvality uložených či vystavených exemplářů. Cílem je také minimalizovat riziko požáru.
  • IT – místnosti, kde jsou uloženy servery a podobně, musí být pravidelně monitorovány, aby nedošlo k jejich přehřátí.

Zaujal vás článek o dálkovém monitoringu, hlídání teplot a aplikacích na míru? Přečíst si můžete i naše další články Jak na výběr elektroinstalační krabice a Záložní zdroj UPS pro elektrické spotřebiče.

Fotografie